Royal Akademi

Royal Academy of Music Sınav Sistemi

Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu (ABRSM): dünyada yüzden fazla ülkede aşamalı müzik sınavları sistemi sunan Royal Academy of Music, Royal College of Music, Royal Northern College of Music ve Royal Scottish Academy of Music and Drama’nın kurduğu uluslararası bir sınayıcı kuruldur. Sınavlar; otuzbeş çalgı, şan, teori ve uygulamalı müzisyenlik dallarında yapılır ve her yaştan müzik eğitimi almakta olan öğrencilere, amatörlere, profesyonellere açıktır.

Sınav sistemi giderek zorlaşan sekiz ayrı aşamayı kapsar. Her aşama sonunda başarı gösteren adaylara, bunu belgelemek üzere bir sertifika verilir. Ayrıca her aday, sınayıcının sınav sırasında yazdığı detaylı yorumlarını içeren raporu da alır. İlk dört aşama solfej ve pratik derslerinden oluşur. Beşinci aşama sınavına hazırlanırken solfej ve pratik dersinin yanı sıra teori dersi de verilir. Bundan sonraki aşamalara devam etmek isteyen katılımcılarda, pratik sınavının beş aşamasını tamamlamış olmanın yanı sıra teori sınavını da başarıyla geçerek sertifikasını almış olma şartı aranır. Başvuru sırasında teori sertifikasının fotokopisi giriş formuna her seferinde eklenmelidir. Pratik sınavları yılda iki kez Ocak ve Mayıs aylarında ABRSM tarafından yapılır. Mayıs ayındaki sınav Hisar Okulları Kültür Merkezinde gerçekleşir. Teori sınavı yılda iki kez, Mart ve Kasım aylarında farklı sınav merkezlerinde yapılır. Pandemi süresinde sınavlar online olarak yapılmaktadır.

8 aşamalı sertifika programını başarıyla tamamlayan katılımcılar diploma sınavlarına girmeye hak kazanırlar. Sınavlar sırasıyla;  ARSM veya DipABRSM, LRSM ve FRSM’dir.