Film Atölyesi

Sinema çocukların da kendilerini ifade etmelerini ve yaşama dair sorular sormalarını sağlayan önemli bir sanattır. Film yapım atölyesine katılan çocuklar yedinci sanat sinemaya dair temel bilgileri eğlenerek öğreniyor ve her derslik bir sete, her çocuk bir yönetmene dönüşüyor. Kaptan, Yönetmen, Yazar, İstopmotion Çocuklarla Sinema Atölyeleri yönetmeni ve CANLAN! Çocuklarla Sinema kitabı yazarı Gürşat Özdamar ile  buluşma günleri aşağıdaki gibidir:

4-5-6 yaş: Cumartesi

7-10 yaş: Cumartesi

Ortaokul: Salı

Lise: Perşembe

4-5-6 yaş grubu renkli kağıtlar, boya kalemleri, renk renk oyun hamurları,sebze ve meyveler de kullanarak kendi çizgi filmlerini, stop motion animasyon film yapımını öğreniyorlar ve geleceğin sinemacısı olma yolunda ilk adımı atmış oluyorlar. Yaratıcı drama yöntemleri kullanılarak ilerleyen atölyede minik sinemacılar oynayarak ve eğlenerek öğreniyorlar.  

7-10 yaş grubu ise stop motion animasyonun yanı sıra hikayeden senaryoya doğru bir yolculuğa çıkıyor, ortaklaşa tasarladıkları bir kurmaca ya da belgesel filmin çekimini ve yönetmenliğini yapıyorlar. Böylece kendilerini sinema ile ifade etmenin yanı sıra beraber film üretmenin coşkusunu da yaşıyorlar. Hem teknolojiye yatkın hem de hikaye okumaya ve anlatmaya meraklı her çocuğun keyifle katılabileceği bu atölyede bilgiler ezberlemeden pratiklenerek aktarılıyor.    

Orta okul  

Bu atölyede öğrenciler, sinemanın tarihsel gelişim evrelerini öğreniyor, televizyonda ya da sinemada izledikleri filmlerin yapım tekniği ile ilgili temel bilgileri öğrendikten sonra kendi kısa filmlerini oluşturma sürecine giriyor. Çeşitli yazma çalışmalarıyla beraber bir senaryoyu bir kısa filme dönüştürme yolunda çekim öncesi hazırlık, çekim ve çekim sonrası tüm süreci deneyimliyor. Atölyede kendilerini sinema dili ile ifade etmenin inceliklerini öğrenecek olan öğrenciler bu deneyimlerini kendi yönettikleri ve izleyiciyle buluşturdukları kısa filmle taçlandırıyor.   

Lise  

Bu atölyeye katılan öğrenciler, sinemanın tarihsel gelişim sürecini ve temel sinema bilgilerini öğrenmekle kalmayıp senaryo yazımı, storyboard oluşturma, oyunculuk, dekor ve set kurma, ışık ve ses, çekim ve çekim sonrası post prodüksiyon gibi aşamaları da deneyimliyorlar ve kendi kısa filmlerini tasarlayarak yönetmenliğini yapıyorlar ve izleyici ile buluşturuyorlar. Sinemanın başta edebiyat olmak üzere diğer disiplinlerle ilişkisi üzerine de bolca zihin jimnastiği sunan bu atölye, film dünyasını merak eden ve kendine görsel sanatlar ile ilgili bir gelecek tasarlayan öğrenciler için bulunmaz bir film yapım deneyimi sunuyor.