VEX IQ

Geleceğin mühendisleri ilk eğitimlerine Hisar Akademide başlıyor. Mühendisliğin temel ilkeleri, robotik, kodlama ve mekaniğin birleşimiyle, Carnegie Mellon Robotics Academy tarafından hazırlanmış müfredat ile eğitimlerimiz gerçekleşiyor. Öğrenciler dönem boyunca VEX IQ setlerini kullanarak farklı robotlar tasarlar, inşa ederler ve programlarlar. Fen ve matematik alanlarına ait bir çok kazanımı da barındıran müfredat eşliğinde ilerleyen süreçte, öğrencilerin STEM alanlarına olan ilgisi teoriyi uygulama ile birleştirdikleri eğitimlerimiz ile daha da artar. Eğitim boyunca kullandığımız mühendislik tasarım süreci çerçevesinin içselleştirilmesi ile öğrenciler sadece robotik yaparken değil, karşılaştıkları tüm problemlerin çözümünde bir mühendis gibi düşünmeyi alışkanlık haline getirirler. 7 yaş grubundan itibaren başlayacak eğitimlerimizde, yaş ve tecrübeye göre yapılacak gruplarla her seviyeden ilkokul ve ortaokul öğrencisinin kendini geliştirebileceği takımlarla çalışması, böylece takım çalışması ve işbirliği konusunda da tecrübe kazanması sağlanacaktır. Lise fizik öğretmeni ve VEX yarışmaları resmi sorumlusu (RECF Event Partner) Utku Öztekin ve VEX Certified Trainer belgeli, ilkokul ve lise laboratuvar sorumlusu eğitmen Seda Şengül tarafından verilen eğitimlerle öğrencilerin pedagojik ve akademik gelişimleri de takip edilir. İlgili durumda öğrencinin branş öğretmenleri ve PDR uzmanları ile iletişim içinde bütüncül gelişimi izlenir. Hisar Mechatronics Laboratuvarında gerçekleşen eğitimlerde öğrenciler eğitmenlerin gözetiminde, lisede bu alanda çalışan öğrencilerle de vakit geçirerek ileri kademelerde yapabilecekleri robotların motivasyonunu alacak ve bu alanda çalışmalarını sürdürecekler.

Ders Saatleri

Gün Saat
Cumartesi 10.00-12.00

Eğitmen Hakkında

  • Utku Öztekin: Boğaziçi Üniversitesi Fizik Öğretmenliği Bölümü mezunu Utku Öztekin, aynı bölümde STEM eğitimi üzerine yüksek lisans tez çalışmalarını sürdürmektedir. Hisar Okullarında fizik öğretmeni olarak çalışmaya devam ederken, okul bünyesinde robotik ve mühendislik takımları kurmuş ve çalıştırmıştır. Mentorluğunu yaptığı takımlar, bir çok ürün çıkartmış ve tecrübe kazanmış, içinde dünya şampiyonluğu da olan ödüller kazanarak çalışmalarını tamamlamıştır. 2016 yılından bu yana REC (Robot Education and Competition) Foundation VEX Turkey Event Partner göreviyle Türkiye’de düzenlenen VEX Robotik Turnuvaları’nın da resmi sorumluluğunu ve organizatörlüğünü üstlenmektedir.
  • Seda Şengül: Uludağ Üniversitesi Kimya ve Anadolu Üniversitesi İşletme bölümleri mezunudur. 2014 yılından beri Hisar Okullarında fen dersleri laboratuvar öğretmenliği yapmaktadır. Aldığı VEX Robotics eğitimi sayesinde 2018 yılından beri Hisar Akademi bünyesindeki VEX IQ atölyesinde robotik ve kodlama derslerini vermektedir.