Masallar Dünyasına Yolculuk

Her çocuk masal sever;

Çocuklar her zaman her yaşta ama özellikle küçük yaşlarda masallara bayılırlar. Masalı okumak yerine dinlemeyi ve seyretmeyi ve canlandırmayı tercih ederler.

Onlara masal anlatarak hem eğlendirebilir hem de onlara bilgi verip, istediğiniz kazanımları elde etmelerini sağlayabiliriz.. 

Masallara farklı, yeni yorumlar eklenmiştir;

Eski masallar herkes tarafından bilinir ve beğenilir. 70 yıllı aşkın masallar hala çocuklara anlatılır. Ama, masalarda iyi, kötü, çalışkan tembel, cesur… gibi kavramlar olmasına karşın, bazı masallar çocuklar için korkutucu olabilir.

Örneğin; “Kırmızı Başlıklı Kız” masalında kurt karakterinin babaanneyi yemesi ve kurtun karnının küçük bir kız tarafından yarılması ne yazık ki pedagojik açıdan çocukların yanlış düşünceye varmalarını sağlayabilir. Bu yüzden masallara çocukların rahatsızlık duymayacağı şekilde farklı yorumlandırmalar katılmıştır.

Masallar, bilgi aktarır;

Masallar içinde yaşanılan toplumsal değerler, o zaman ki kültürün ve yaşamın anlaşılmasında önemli rol oynar.

Masallar, kazanım sağlamayı amaçlar;

Her masal farklı bir kazanım içerir. Pinokyo masalı; söz dinlememenin ve yalan söylemenin ne kadar yanlış bir şey olduğunu anlatırken, başka bir masal farklı kazanımlar üzerinde durur.

Masallar, interaktiftir;

Formatın interaktif olması; çocukların masallara katılmaları; onların katılım cesaretine, düşünmelere, yaratıcı olmalarına ve hayal etmelerine destek olur.

Her hafta farklı bir masal; vereceğimiz kostüm ve aksesuarlarla çocuklar tarafından canlandırılacaktır. Bazı haftalar; Pamuk Prenses ve 7 Cüceler, Rapunzel, Uyuyan Güzel, Kırmızı Başlık Kız gibi kız karakterlerin önde olduğu masalları canlandırırken, diğer haftalarda erkek karakterlerin ön planda olduğu Peter Pan, Pinokyo, Çizmeli Kedi… gibi karakterlerin olduğu masallar işlenecektir.