Royal Akademi

Royal Akademi ve Sınav Sistemi

Kraliyet Müzik Okulları Birleşik Kurulu (ABRSM), dünyada yüzden fazla ülkede aşamalı müzik sınavları sistemi sunan Royal Academy of Music, Royal College of Music, Royal Northern College of Music ve Royal Scottish Academy of Music and Drama’nın kurduğu uluslararası bir sınayıcı kuruldur. Sınavlar; otuz beş çalgı, şan, teori ve uygulamalı müzisyenlik dallarında yapılır ve her yaştan müzik eğitimi almakta olan öğrencilere, amatörlere, profesyonellere açıktır.

Sınav sistemi giderek zorlaşan sekiz ayrı aşamayı kapsar. Her aşama sonunda başarı gösteren adaylara, bunu belgelemek üzere bir sertifika verilir. Ayrıca her aday, sınayıcının sınav sırasında yazdığı detaylı yorumlarını içeren raporu da alır. İlk dört aşama solfej ve pratik derslerinden oluşur. Beşinci aşama sınavına hazırlanırken solfej ve pratik dersinin yanısıra teori dersi de verilir. Bundan sonraki aşamalara devam etmek isteyen katılımcılarda, pratik sınavının beş aşamasını tamamlamış olmanın yanı sıra teori sınavınıda başarıyla geçerek sertifikasını almış olma şartı aranır. Başvuru sırasında teori sertifikasının fotokopisi giriş formuna her seferinde eklenmelidir. Pratik sınavları yılda iki kez Ocak ve Mayıs aylarında ABRSM tarafından yapılır. Mayıs ayındaki sınav Hisar Okulları Kültür Merkezi’nde gerçekleşir. Teori sınavı yılda iki kez Mart ve Kasım aylarında farklı sınav merkezlerinde yapılır.

8 aşamayı başarıyla tamamlayan katılımcılar programı tamamlamak için İngiltere’de yapılan diploma sınavlarına girerler. Sınavlar sırasıyla; ARSM veya DipABRSM, LRSM ve FRSM’dir.